Pytania
Sprzedałem pojazd …?
Kupiłem pojazd…?
Od dnia zakupu prawa i obowiązki wynikające z ubezpieczenia przechodzą na Ciebie wraz z zakupionym pojazdem. Składka z polisy, którą otrzymałeś od zbywcy, pomimo opłacenia w całości może być rekalkulowana przez ubezpieczyciela, dlatego skontaktuj się z agentem i sprawdź, czy nie będziesz miał dopłaty. Pamiętaj! Umowa OC nabywcy ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na jaki została zawarta, to znaczy, że nie przedłuży się automatycznie. Brak zawarcia nowej umowy skutkuje przerwą w ubezpieczeniu. Przekaż kopię polisy swojemu agentowi, a on przypomni Ci o kończącym się ubezpieczeniu. Jeżeli nie chcesz korzystać z ubezpieczenia OC zbywcy pojazdu, złóż wypowiedzenie umowy – polisa zostanie rozwiązana z dniem złożenia wypowiedzenia.
Czy potrzebuję ubezpieczenia OC w życiu prywatnym?
Może się zdarzyć, że podczas jazdy na rowerze zarysujesz czyjś samochód. Chwila nieuwagi i wózek z zakupami na parkingu pod sklepem uderza w pojazd lub co gorsze w osobę. Twoje dzieci grając w piłkę wybiją szybę u sąsiada. Lubisz jeździć na nartach, a co jeżeli z Twojej winy dojdzie do zderzenia z innym narciarzem na stoku? Albo Twój pies poszarpie komuś ubranie? Zalałeś sąsiada, nie odśnieżyłeś chodnika… przykładów jest wiele. Niestety, wypadki chodzą po ludziach. OC w życiu prywatnym zabezpieczy Ciebie przed ewentualnymi roszczeniami osób trzecich w związku ze szkodami w życiu prywatnym. Warto się ubezpieczyć i rozszerzyć ochronę na bliskich.
Jaka kara za przerwę w ubezpieczeniu OC?
Za brak ubezpieczenia obowiązkowego OC pojazdów mechanicznych Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) nakłada karę w kwocie uzależnionej od: okresu w jakim pojazd pozostawał bez ubezpieczenia w bieżącym roku, rodzaju pojazdu (osobowy, ciężarowy, motocykl) i od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. Suma będąca podstawą do wyliczenia kary to kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę, którą ustala na każdy rok kalendarzowy Minister Pracy i Polityki Społecznej:
samochody osobowe – równowartość 2- krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę,
samochody ciężarowe, ciągniki samochodowe i autobusy – równowartość 3- krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę,
pozostałe pojazdy – równowartość 1/3 minimalnego wynagrodzenia za pracę.
zaległość do 3 dni – 20% opłaty karnej,
zaległość od 4 do 14 dni – 50 proc. opłaty karnej,
zaległość powyżej 14 dni – 100 proc. opłaty karnej.
Dodatkowo, w przypadku gdy jesteś sprawcą szkody konieczność pokrycia jej kosztów i mandat karny, który nakłada policja.
Co to są koszty poszukiwania przyczyny szkody?
Koszty poszukiwania przyczyny szkody, dotyczą ubezpieczenia domu, mieszkania, budynku, to koszty naprawy zniszczeń, które powstały przy poszukiwaniu miejsca i usunięcia awarii np. kucia ścian czy podłogi.
Co to jest udział własny?
Udział własny – wskazana w umowie ubezpieczenia wartość, o którą Ubezpieczyciel zmniejsza wypłatę odszkodowania, może być wyrażona kwotowo lub procentowo.
Co oznacza termin konsumpcja sumy ubezpieczenia?
Ubezpieczyciel zmniejsza sumę ubezpieczenia (wartość przedmiotu ubezpieczenia) o kwotę wypłaconego odszkodowania oraz o równowartość kosztów zrealizowanych usług.
Jak określić wartość mienia do ubezpieczenia?
Wartość ubezpieczenia mienia (suma ubezpieczenia) dla domu to wartość odtworzeniowa, dla mieszkania i pojazdu wartość rynkowa, z tym, że w przypadku pojazdu, wartość rynkowa ustalana jest w oparciu o system np. Eurotax, Audatex czy InfoExpert. W przypadku samochodu fabrycznie nowego najczęściej przyjmuje się kwotę z faktury.
Wartość odtworzeniowa, czy rzeczywista?
Wartość odtworzeniowa, to wartość mienia pozwalająca w przypadku szkody na wypłatę przez zakład ubezpieczeń odszkodowania, które pozwoli Ci naprawić lub zakupić utracony przedmiot tego samego lub podobnego rodzaju. Natomiast w przypadku ubezpieczenia na wartość rzeczywistą zakład ubezpieczeń wypłaci odszkodowanie pomniejszone o stopień zużycia technicznego utraconej rzeczy.
Jak powinienem się zachować po wystąpieniu szkody komunikacyjnej?
Obowiązkiem jest udzielenie pomocy i przedsięwzięcia wszystkich środków w celu zapewnienia bezpieczeństwa w miejscu zdarzenia, staranie się o złagodzenie skutków zdarzenia oraz zapewnienie pomocy lekarskiej poszkodowanym, jak również w miarę możliwości zabezpieczenia mienia osób poszkodowanych i zapobieżenie zwiększenia się szkody. Niezwłocznie należy powiadomić Policję o zdarzeniu z ofiarami w ludziach i o zdarzeniu, które mogło powstać w wyniku przestępstwa lub wykroczenia (w tym w wyniku wandalizmu). Ustalić numer polisy OC sprawcy i nazwę Towarzystwa Ubezpieczeniowego, jeżeli jesteś sprawcą szkody udostępnić te informacje poszkodowanemu. Sporządzić protokół z powstania szkody, oświadczenie sprawcy szkody, wypełnić stosowne dokumenty przekazane przez Ubezpieczyciela, a także stosować się do jego zaleceń oraz udzielać informacji i pełnomocnictw niezbędnych do prawidłowej likwidacji szkody.
Czy mogę zgłosić roszczenie za utratę wartości rynkowej pojazdu na skutek kolizji?
W szkodach OC, dotyczących uszkodzenia pojazdu, właściciel ma możliwość zgłoszenia roszczenia z tytułu rynkowej utraty wartości pojazdu w związku z kolizją. Uznanie szkody w ww. zakresie zależy od wieku pojazdu (okres eksploatacji do sześciu lat), wcześniejszych uszkodzeń i przeprowadzanych napraw oraz skali aktualnych uszkodzeń. Profesjonalne wskazówki, dotyczące sposobu weryfikacji roszczenia i ustalania rozmiaru szkody, można znaleźć w Instrukcji Określania Rynkowego Ubytku wartości Pojazdów (nr 1/2009 z 12 lutego 2009 r.), zatwierdzonej 12 lutego 2009 r. uchwałą Prezydium Rady Naczelnej do stosowania w Stowarzyszeniu Rzeczoznawców Samochodowych oraz w Komputerowym Systemie Info-Ekspert/SRTSiRD
PRZYDATNE LINKI
RZECZNIK FINANSOWY https://rf.gov.pl/
REJESTR AGENTÓW UBEZPIECZENIOWYCH https://au.knf.gov.pl/Au_online/
UBEZPIECZENIOWY FUNDUSZ GWARANCYJNY https://www.ufg.pl
SYSTEM AKTÓW PRAWNYCH ISAP http://isap.sejm.gov.pl/